Cevizin Faydaları


DERİ – DOKULAR VE HÜCRELER – DOLAŞIM SİSTEMİ – DUYU SİSTEMLERİ – İDRAR SİSTEMİ – KAS SİSTEMİ – SALGI SİSTEMİ – SİNDİRİM SİSTEMİ – SİNİR SİSTEMİ – SOLUNUM SİSTEMİ – ÜREME SİSTEMİ
Şimdi sırası ile cevizin bileşimindeki,besinlerin,mineral ve vitaminlerin bu sistemler üzerindeki etkileri,çeşitli yayınlardan derlenerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Deri

Saç Dökülmesi:Meyvenin yeşil kabuğu ince ince kıyılıp kaynatılır.Elde edilen su ile saçlar yıkanırsa,saç kökleri besleyerek dökülmelerini önler.

1litre kaynar suya 50gr ceviz yaprağı konulup 20 dakika bekletilir.Bu su ile saçlar yıkanırsa saç dökülmelerini saçların parlak,yumuşak ve hafif koyu renk almasını sağlar.

Baştaki Yara ve Kel:7 ceviz meyvesi yakılıp dövüldükten sonra zeytin yağı içine konulur.Bunun içine 7 mazı,çam sakızı,balmumu ve zift katılarak bir karışım meydana getirilir (darılcan merhemi).Bu karışımın içine kuru mazı konularak kaynatılır ve donmaya bırakılır.Baştaki yara ve keller,kül ve su ile yıkandıktan sonra bu merhemden sürülür.

Yüz Güzelliği:Ceviz ölü hücreleri yok ettiğinden yüz canlılığa kavuşması için “ceviz maskesi” kullanılır.Cevizler iyice ezilip,içerisine bir kaşık bal,portakal suyu ve dört kaşık süt eklenir.Bu karışım yüze sürülür 10 dakika beklenir ve masaj yapılır.Sonra ılık su ile yıkanır.Bu sayede yüz canlılığa kavuşur.

Sivilce:Meyvenin yeşil kabuğunun sıkılması ile elde edilen su,kaynatıldıktan sonra sivilcelere sürülecek olursa, sivilceleri ortadan kaldırır.Taze veya kuru ceviz yaprağı ince ince kıyıldıktan sonra kaynatılıp lapa haline getirilir ve bu lapa sivilcelere uygulanırsa faydalı olur. Ayrıca bu karışım yüz ağrılarına da iyi gelir.

Egzama=Mayasıl:Ceviz yaprağı ile meşe kabuğu kaynatılarak,sulanan ve ağrıyan yer bunun dumanına tutulursa,sulu egzamaya faydalı olur.Ceviz yaprağı ,yeşil ceviz kabuğu ve erkek çiçeklerden yapılmış bir ceviz merhemi de egzamaya iyi gelmektedir.Ayrıca egzama ve diğer inatçı deri hastalıklarına karşı ceviz yağının şifa veren etkiye sahip olduğu kaydedilmektedir.

Diğer yandan ceviz yağı deriyi yumuşatır.

Siğil(ur):Ceviz ve badem rendeledikten sonra siğil üzerine sarılacak olursa ,siğile iyi gelmektedir.

Don ve Soğuktan Neden olduğu Kızarıklık ve Ağrılar:Ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen su ile,donmuş donmuş el ve ayaklar banyo yaptırılırsa yararlı olur.

50gr ceviz yaprağı bir litre suda 20dakika kaynatılır.Elde edilen su ile el ve ayaklar 30 dakika banyo yaptırılırsa yararlı olur.Kaynatılan yapraklar el ,ayak ve yüzdeki soğuktan kızaran yerlerin üzerine konulursa iyi gelir.

Cildin Gençleşmesi ve Güçlenmesi:Banyo suyuna ceviz yaprağı konulursa cildi geçleştirir ve güzelleştirir.

Cildin Esmerleşmesi:Güneş yağı ve parfümlerin içerisinde bir miktar ince kıyılmış ceviz yaprağı karıştırılarak sürülürse cildin esmerleşmesine yardımcı olur.

Yaralar ve Varis:Cevizin yaprağı,Antibiyotik=İyileştirici etkisi nedeni ile bir çok deri hastalıklarında faydalıdır. Nitekim ceviz yaprağından elde edilen lapanın derin yaraları iyileştirici etkisi vardır.Cevizin yaprağı,meyvenin yeşil kabuğu ve erkek çiçeklerden yapılmış ceviz merhemi;akıntılı yara,çıban yarası ve hatta cüzam benzeri deri hastalıkları için faydalıdır.

-500 gr yaprağın,4 litre suda 10 dakika kaynatılmasıyla elde edilen su,yaralara ağrıyan yerlere ve varislere pansuman yapılırsa faydalı olur.

El, Ayak Çatlamaları, El Terlemesi:1 litre kaynar suya 50 gr ceviz yaprağı koyup 20 dakika bekletildikten sonra el ve ayaklar, günde 1-2 defa bu soyla yıkanırsa yararlı olur.

Haşere:Yukarıdaki su hayvanların derisine sürülürse,sinek ve böcek gibi haşerelerden ileri gelen hastalıkları önler.Aynı suyla yerler sulanırsa kurtların dışarı çıkması sağlanır ve bu kurtlar oltalarda balık yemi olarak kullanılır.Sıcak suda yumuşatılmış yapraklar ve meyvenin yeşil kabuğundan elde edilen sıvı, oyun sahalarındaki çimlerin üzerine dökülürse çimlere zarar vermeksizin bütün kurtlar ölür.

Ayak Kokuları:Kaynatılmış ceviz yaprağı suyuyla ayaklar banyo yapılırsa, ayak kokuları giderilir.

Arı sokmaları:Ceviz yaprağı açıkta kalan yerlere sürülürse,arı sokmalarını engeller.

Mukoza=İç deri:(sindirim borusunun, burun boşluklarının, bronşların vb. iç yüzünü kaplar)Cevizin yaprağı, ağacın kabuğu ve yeşil meyve kabuğu büzücü bir etkiye ve yumuşatıcı bir özelliğe sahiptir.Bu özellikleriyle bütün mukozayı kuvvetlendirici etkide oldukları kabul edilmektedir.

DOKULAR VE HÜCRELER

Panzehir=Zehirlenmeleri Önleyici:Ceviz, incir ve sedef çiçeği ile birlikte yenirse;bütün zehirlenmeleri önleyici etkiye sahip olur.Yine Ceviz,incir,sedef çiçeği ve sarımsağın birlikte yenilmesi halinde zehirlenmelere karşı güzel bir panzehirin oluşturulacağı kaydedilmektedir.

Veba:Cevizin vebaya karşı önleyici olduğu, yine yukarıda karışımların vebaya en güzel panzehir olduğu ifade edilmektedir.

Ödem=Vücutta Su Toplanması:Bilhassa bacaklarda meydana gelen şişmeler için;500gr yaprak,4 litre suda 10 dakika kaynatılır ve rahatsız olan yere sürülürse yararlı olur.

Kanser:cevizin bileşeni E vitamini içermesi nedeniyle iyi bir antioksidan olduğu için insan organizmasında kansere karşı direnç geliştiği ve bunun kanser riskini azalttığı kaydedilmektedir.Ayrıca cevizin içinde bulunan selenyumun da kanser gelişimini engellediği tespit edilmiştir.

Hücrelerin Gençliği ve Zindeliği:Cevizin bileşiminde bulunan E vitamini, hücrelere zarar veren maddelerle savaşta hücreleri korur ve bu sayede hücreler genç kalır.

1 ceviz, 1 havuç, 1 elma, 1 kereviz, ve bir kaşıkta bal kahvaltı olarak uzun süre yenirse,insanı çok zindeleştirir.

Şişmanlık:Cevizin içindeki lifli maddeler şişmanların zayıflamasını sağlar.Nedeni de şudur;hazmedilmeyen maddeler olarak yiyeceklerimizin içerdiği enerjiyi sulandırır ve böylelikle doyma hissini teşvik eder.

Kansızlık:20 gr yaprak 1 litre kaynatılmış suda 15 dakika bekletilir,süzülür,her yemekten önce bir bardak içilir.Bu karışım ayrıca kanı temizler.

Halsizlik:Ceviz yaprağı kaynatılıp, suyu şekerli olarak içilirse halsizliğe iyi gelir.

Zayıflık:Zayıf çocukların banyo küvetlerine biraz ceviz yaprağı kaynatılıp konulur ve çocuklar bu suda 10-15 dakika bekletilirse faydalı olur.

Gelişme ve Genel Güçsüzlük:Ceviz içi bolca yenilmelidir.

Sonuç:İnsanlarda bilhassa çocuklarda görülen halsizlik, kansızlık, zayıflık, gelişme ve genel güçsüzlük gibi olumsuzluklar iyi beslenememekten olur.İyi beslenmenin kurallarında en önemlisi kalorili yiyeceklerin bolca yenmesidir.Kalorili yiyeceklerin niçin bu kadar önemli olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.Bilindiği gibi hazmedilen protein,aminoasitlere dönüşür ve bunlar bireyin gereksinimi olan “özel proteinleri” oluşturmak üzere faaliyete geçer.Bu esnada vücuda bir enerji gerekir.Kalori eksikliği karşısında vücut bu enerjiyi sağlayamasa,bu defa vücut aminoasitleri yeni protein yapımında kullanmak yerine enerji için parçalar.Bu durumda vücut gerekli özel proteinleri oluşturamaz.Oysa bu özel proteinler vücudun birçok yapısal elemanını oluşturur ve hücresel süreçlerin çoğunu yürütür.Bu nedenle bilhassa 1-10 yaş arası çocukların beslenmelerinde dikkat edilecek husus, bol kalorili yiyeceklerin yenmesidir.Bol kaloriyi en güzel ceviz sağladığından diğer yiyeceklerin yanında her gün en az 2 veya daha çok öğünde 30-60 gr arası ceviz yenilmelidir.Çocuklarda en iyi beslenme konusundaki bazı standart ilkeler 10 No.lu cetvelde görülmektedir.

DOLAŞIM SİSTEMİ

Kolesterol:Kolesterolün kelime anlamı;kanda büyük ölcüde bulunan, besinlerle alınan sterol demektir.Sterol ise alkol niteliğinde organik bir maddedir.Kolesterolün kanalda yüksek oranda bulunuşu;damar sertliğine ve dolayısıyla da kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

 

-Doymuş yağlar kan kolesterolünü arttırıcı özelliğe sahip olduğu halde, -Doymamış yağlar bu kolesterol birikimini önleyici etkiye sahiptir.Bu yağ da cevizdeki yağ içinde fazlası ile (% 91 dolayında) bulunmaktadır.Üstelik bu yağ, kalp sağlığı için çok önemli olan Linoleic ve Linolenic yağ asitleri %74 gibi yüksek bir oranda bileşiminde taşımaktadır.Bu yağ asitleri içindeki Linoleic asit; vücut tarafından yapılmakta, ne de hayvansal yağlarda bulunmaktadır.

Oysa bu yağ asidinin ceviz yağındaki oranı %60 dolayındadır. Bu nedenle; kolesterol oranını yükseltmeden enerji ihtiyacını karşılamak ve dolayısıyla damar sertliğini önlemek beraber diğer vücudun faaliyetlerine gerekli olan düzenli yağ girişini temin etmek için sağlıklı beslenmede ceviz daima ön planda tutulmalıdır.

Enfarktüs:Ceviz bileşiminde bulunan yüksek orandaki magnezyumla diğer minareler ve vitaminler sayesinde atar damarın tıkanmasını önleyerek enfarktüs tehlikesini azaltmaktadır.Ayrıca cevizin bileşimindeki bakır, kandaki kolesterol oranının yükselmesini önler.

Damar Sertliği, Felç ve Kalp Krizi:İnsanın atar damarlarının duvarları zamanla sertleşebilir.İç yüzeyleri de kolesterol veya kalsiyum birikmesi yüzünden pütürleşebilir.Bu duruma “damar setliği” adı verilir.Bu şekilde daralan damarlarda kan pıhtılaşması ortaya çıkmakta ve atan damarlar tıkanabilmektedir. Bunu Bunun neticesinde bu atar damarlarla beslenen dokular besin maddelerinden ve oksijenden mahrum kalarak ölebilir.Bu durum beyinde meydana geldiğinde felç,kalp damarlarında meydana geldiğinde ise; kalp krizi olmaktadır.Kalp krizine neden olduğu bilinen bir çok faktör vardır.Amam beslenmede ceviz ihmal edildiği taktirde bilhassa bileşiminde yüksek oranda bulundurduğu doymamış yağ asitlerinden Linolenic asit, kanın pıhtılaşmasını durdurarak kalp krizi riskini önemli ölçüde önlemektedir.

Doymamış yağ içindeki bu Linolenic asit, ne vücut tarafından yapılmakta ve ne de hayvansal yağlarda bulunmaktadır. Kolesterol oranını yükseltmeden enerji ihtiyacını karşılamak ve damar setliğini önlemek için çocukluktan itibaren başlayarak her gün ceviz yeme alışkanlığı kazanmalıyız. Görüldüğü gibi beslenmede ceviz yeme alışkanlığının kazanılması, her gün en az 60 gr dolayında ceviz tüketilmesi sayesinde; kandaki kolesterol oranı düşmektedir.Atar damarların tıkanması ve kanın pıhtılaşması önlenmektedir. Neticede;kan temizlenir,damarlar açılır ve kan dolaşımı hızlanır. Cevizin bileşiminde bulunan protein, yağ ve karbonhidratların dışında bir çok vitamin ve minerallerin büyük oranlarda bulunması, bu meyveyi bir çok vitamin hapından üstün kılar.

Beynimizde milyonlarca sinir hücresi (nöron)vardır. Vücudumuz yeni sinir hücreleri üretemez.Fakat beslenme ve kullanma ile kapasitesi artar.Doğumdan önce büyük bir hızla (dakikada 250,000 kadar) oluşan sinir hücreleri üremesi doğumdan sonra tamamen durur.

 

DUYU SİSTEMLERİ

Göz Hastalığı (Konjonkti-vit=Trahom):30 dr taze ceviz yaprağı, 1 litre suda 5 dakika kaynatılıp iyice süsülerek elde edilen sıvı ile göze banyo yapılırsa bulaşıcı olan “trahom” hastalığına iyi gelir.

 

İDRAR SİSTEMİ

İdrar Zorluğu:Ceviz yaprağı kaynatılıp içilirse idrar zorluğuna iyi gelir.

Sidik Torbası(mesane)ve İdrar Yolları Taşı:Ceviz yağı mesane taşı ve idrar taşı için kullanılır.

 

 

 

İSKELET SİSTEMİ

Kemikleşme:1 ceviz, 1 havuç, 1 kereviz ve bir kaşık bal kahvaltı olarak uzun süre yenirse insanın kemiklerini sağlamlaştırır.Kemikleri zayıf çocukların kol, bacak ve zincir kemiği sık sık ceviz yağı ile ovulursa iyi gelir.

Romatizma:Birkaç ceviz yaprağı 3 kahve fincanı su ile haşlanır ve yemeklerden yarım saat önce bir kahve fincanı içilirse romatizmaya faydalıdır.

Siyatik:Kaynatılmış ceviz yaprağı bir tülbent arasına koyularak siyatiklere uygulanırsa rahatlatıcı etki yapar.

Raşitizm:100 gr ceviz yaprağı 2 litre suda 15 dakika kaynatılıp süzülür.Elde edilen sıvı banyo suyunda karıştırılıp ve haftada 2 kere bu su ile banyo yapılır.Ayrıca raşitizm olmuş çocukların kol, bacak ve zincir kemiği sık sık ceviz yağı ile ovulursa iyi gelir.

İskorbüt:Ceviz,içindeki C vitamini bakımından uzun bir zaman iskorbüt hastalıklarında kullanılmıştır.

 

KAS SİSTEMİ

Romatizma: Birkaç ceviz yaprağı 3 kahve fincanı su ile haşlanır ve yemeklerden yarım saat önce bir kahve fincanı içilirse romatizmaya iyi gelir (kas rahatsızlıklarında).

SALGI SİSTEMİ

Şeker Hastalığı(diyabet):Ceviz yaprağı özünden şeker hastalığının tedavisinde faydalanmıştır. Nitekim 25 dr ceviz yaprağı, kaynamış 1 litre suda 15 dakika bekletilip süzülerek elde edilen sıvı yemeklerden uzak zamanlarda, günde 2 bardak olmak üzere 12-20 gün çay gibi içilirse şeker hastalığına faydalı olur.Bileşimindeki çinko, pankreas bezinin çalışmasında vazife görür.Böylece onun ensülin görmesini sağlar.Şeker hastaları için ensülin çok önemlidir.

Bu nedenle, şeker hastaları, günde en az 25 gr ceviz içi yiyerek hem hastalıkları için yeterli çinkoyu, hem de vücutları için gerekli protein ve kaloriyi zararsız bir şekilde karşılamış olurlar.Cevizin bileşimindeki bol fosfor, kalsiyum, demir, protein, yağ ve vitaminler şeker hastalarında görülen adeniti(lenf iltihabı) gidermeye yardım eder.

Şişmiş Salgı Bezleri: Taze veya kuru ceviz yaprağı ince kıyıldıktan sonra kaynatılıp lapa haline getirilirse, bu lapa şişmiş salgı bezlerine faydalıdır. Gargara:Ceviz yaprağı bol taneli olduğundan haşlaması gargarada kullanılmaktadır.Haziran sonu ve temmuz başları toplanan olgunlaşmamış yeşil ceviz meyveleri,iki hafta süre ile tuzlu suda tutulduktan sonra sirkeye konulur.Bu şekilde turşu yapılmış cevizin içindeki sirke, gargara için çok faydalıdır. Yeşil ceviz kabuğunun sıkılmasıyla elde edilen özsu, ılık su ile sulandırılarak gargara olarak kullanılmıştır.

Safra Salgısı:Ceviz ağacı kökünden üretilen “Juglandin” maddesi tıpta safra salgısını arındırıcı olarak kullanılır.

Guatr:Yetersizliği guatra yol açan iyot, vücutta az miktarda bulunması gereken mineral olup, hafif metal olarak tanımlanır.Olgunlaşmamış yeşil ceviz meyvesinde bulunan iyodun guatrı tedavi edici ve ilerlemesini durdurucu etkisi bizzat hastalar üzerinde görülmüştür.

Kullanma Tarifi:Yeşil ceviz, içinde bulunan sert kabuk iyice setleşmeden (yeşil cevize iğne batırıldığında set kabuğa takılıyorsa) toplanır.Suyunu kaybetmemesi i.in kapalı bir kap içinde buzdolabında bekletilir.Her gün 1 adet olmak üzere 21 gün sabah kahvaltısından sonra iyice çiğnenip yenilir. Yeme zorluğu olursa tatlı bir şey ilave edilebilir.Bir hafta ara vermedikten sonra hastalığın seyrine göre gerek görüldüğünde yeniden 21 gün program yapılır.

 

SİNDİRİM SİSTEMİ

Cevizin Beslenmedeki Kusuru:Tam konsantre bileşik bir gıda olduğundan sindirim sistemine hacim etmezler.Ayrıca proteinin bileşiminde vücut için gerekli bazı aminoasitlerden yoksundur.Bu nedenle cevizin tek başına değil de bu eksiklikleri giderici bazı dolgu maddesi görevini yapacak gıdalarla alınması gerekliliği vardır.Bu gıdalar soya fasulyesi, Brüksel lahanası, bezelye, mercimek, veya bulgur gibi yiyeceklerdir. Bunlardan hiçbiri bulunamazsa kepekli buğday ekmeği ile yenmesi en kolay yoldur.Zaten ceviz bu yiyeceklerle beraber soframıza gelir.Ancak tek başına yenilirken yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar dışında ceviz içi yenilirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

-Midesi rahatsız olanlar cevizi çok iyi çiğnemelidir yada ceviz içini dövüp yiyebilirler.

-Ceviz çok kuvvetli bir besin olduğundan karaciğeri rahatsız olanlar ceviz yerken dikkatli olmalıdırlar.Aksine karaciğeri sağlam olanlar,bu organlarının daha kuvvetlenmesi için bolca ceviz yemelidirler. Yalnız cevizin küflü olmamasına dikkat edilmelidir.

-Cevizin içindeki yağ oranı yüksek olduğundan sıcak hava ve ışık ile temas eden ceviz içleri çabuk açılırlar.Bu şekil acı cevizlerin hem yenmesi hoş değildir, hem de insan sağlığına zararlıdır. Çok besleyici olan cevizin zararlı olmaması için burada bir kere daha alınması gereken tedbirlerin hatırlanmasında fayda görülür.

Şimdi sırası ile cevizin sindirim sistemin de oynadığı roller açkılanmaya çalışılacaktır.

Diş:Ceviz, bolca yenirse dişlerin kararmasını önler. Yeşil ceviz kabuğu taneli olduğu için, çiğnenirse dişlerin çürümesini yavaşlatır ve diş ağrılarını giderir.

Ceviz sert kabuğu yakılarak elde edilen kül dişlere sürülürse dişleri beyazlatır.

Ceviz külü yavşan oto kökü, sirke, nar çiçeği, pelit tozu, mazı, karabiber ve gülden 20’şer gr alınarak katran ile macun yapıldıktan sonra misvak veya fırça ile günde birkaç defa dişlere sürülecek olursa, dişlerdeki kireçlenme giderilir.Bir süre suda bırakılıp yumuşayan ceviz yaprağı da sallanana diş diplerine sürüldüğünde faydası olmaktadır.Ceviz kökü kabuğunun bir havanda dövülmesinden sonra diş etlerine sürülmesi sonucu diş eti yaralarını tedavi ettiği bilinmektedir.

Damak:yukarıdaki karışımlar ayrıca damağı kuvvetlendirir.

Ağız kukusu:6gr ceviziçi 6gr marul tohumu, 6gr turp, 6gr maydanoz tohumu, 6gr çörek otu ile 3gr karanfil, 3gr ham nohut ve 15 gr bal karıştırıldıktan sonra kaynatılıp köpüğü atılır.Sabah akşam devamlı olarak 2 kahve kaşığı bu bileşikten yenirse ağız kokusu gider.

Mide: Yukarıdaki karışım gazları atar ve mideyi kuvvetlendirir.

Ceviz yağı mideyi cilalar ve yumuşaklığı sağlar.

Ceviz yağı ayrıca mide asidini gidererek mideyi korur.

Ceviz ve badem bolca yenirse mide zafiyetini giderir ve hararetini önler.

100 gr ceviz, 20 gr bal, hardal, 20 gr anason, bir tutam nane ve bir tutam kekik ile birlikte bal iyice karıştırıldıktan sonra sabah akşam yenirse mide gazlarına iyi gelir.

Karaciğer:Ceviz ve badem bolca yenirse dalak ağrını giderir.

Bağırsaklar:Ceviz içinde bulunan lifli maddeler bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.Düzenli olarak lifli besinler yenildiğinden bağırsakların tembelliği önlenir.Lifli besinlerin ayrıca bazı bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etkileri de vardır.Ceviz yağı bağırsakları rahatlatır.Taze olarak yenirse taşıdığı demir, magnezyum ve B vitaminleri bağırsakları yumuşatır.

Bağırsak parazitleri(Tenya,şerit ve kurt):Ceviz yağı, tenyaların düşmesi için kullanılmaktadır.Akşam yemeğinde patates salatasına 6 gr ceviz içi konularak yenirse bağırsak parazitlerini düşürmede etkili olur. 250 gr patates kaynatılarak kabuğu soyulup doğrandıktan sonra üzerine 50 gr yeni sıkılmış ceviz yağı dökülerek hazırlanan patates salatası akşam yemeklerinde yenilir.Buna 6-8 gün devam edilirse şerit, başıyla birlikte düşmektedir.

Patatesler haşlanarak kabukları soyulur ve doğranır üzerine 1 fincan ceviz yağı konularak akşamları yemek olarak yenilerek yatılır.3-4 gece buna devam edilirse şerit düşer.Şeridin başı düşene kadar buna devam edilmelidir.

Kabızlık-Peklik:Yeşil ceviz Şeker ile kaynatılıp suyu içilirse kabızlığa karşı ilaç olarak kullanılabilir.Taze ceviz kabızlığa iyi gelir.

Ceviz yağı bağırsağı cilalar, yumuşak kalmasını sağlayarak pekliği giderir.

Safra Kesesi:Ceviz ve badem Bulca yenilirse safrayı önler.

İshal(amel=sürgün):Ceviz ile badem bolca yenmesini ishale karşı son derece faydalı olduğu belirtilmektedir. Yeşil ceviz kabuğunun sıkılmasıyla elde edilen öz su ılık suyla sulandırılarak ishali durdurmak için kullanılır.

1 litre kaynamış suya 25gr ceviz yaprağı koyup 15 dakika dinlendirdikten sonra 15-20 gün çay gibi içilirse ishale iyi gelir.50 gr taze ceviz kıyılıp 1 litre suya konulur ve orta ateşte kaynatılarak elde edilen su, ishal olan kimselere Lavman olarak kullanılır.

Dizanteri(kanlı ishal):Yukarıdaki sıvı dizanteri olanlar için de Lavman olarak kullanıla bilir.

Basur:Taze ceviz bal ile yenildiğinde basura iyi gelir.Cevizlerin kökü söküldükten sonra, elde edilen kabuklar zeytin yağı için de kaynatılarak merhem haline getirilir ve bu merhem basura sürülürse faydalı olmaktadır.40 gr yaprak 1 litre suda 15 dakika kaynatılır, 10 dakika bekledikten sonra suyuna pamuk batırılarak basurun üzerine kompleks yapılırsa faydalı olur.

Sindirim:Yeşil ceviz şeker ile kaynatılıp suyu içilirse sindirimi kuvvetlendirir. Cevizin içinde bulunan potasyum bileşikleri sindirim sistemi için kuvvetli bir temizleyicidir.

İştah:Yukarıdaki sıvı aynı zamanda iştah açar.

Müshil:Aynı sıvı müshile de iyi gelmektedir.

Karın Ağrısı:Ceviz yağı karın ağrısına da iyi gelir.

SİNİR SİSTEMİ

Sinir ağrıları:Yeşil kabuğun kıyılıp kaynatılması ile elde edilen suyun muhtelif

Tedavilerde kullanıldığı önceki hastalıklarda açıklanmıştır.Geriye kalan yeşil kabuk lapası ağrıyan yerlere konursa sinir ağrılarına ve özellikle yüz ağrılarını giderir.

Can Sıkıntısı ve Neşesizlik:10 gr ceviz yaprağı bir litre suda haşlanıp çay gibi içilirse can sıkıntısı ve neşesizliği giderici etki de bulunmaktadır. Cevizin içinde Bul miktarda alkolik maddeler bulunduğundan sonra derece neşe vericidir.

Sinir zayıflığı:Sinirleri zayıf kimseler,banyo küvetlerine biraz ceviz yaprağı kaynatıp koyarlarsa ve 10-15 dakika bu küvette yatarlarsa faydalı olur.

Beyin beslenmesi:Cevizin bileşiminde bulunan minerallerden özellikler fosfor, çinko ve potasyum bil hassa beyin beslenmesini temin ederek insanların daha dikkatli olmalarını sağlar.

Ayrıca Cevizde bulunan gümüş iyonu da beyindeki düşünme yeteneği ile ilgili hücreler için çok güzel bir faktördür.Bunların dışında ceviz Beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Beyin beslenmesini sağlamak için ceviz ve armut kürü yapılabilir;

Sabah öğle akşamları 1 veya 2 sulu armut yendikten sonra arkasından en az 3 ceviz yenir.Dişte sorun varsa ceviz içi dövülüp kaşıkla yenilebilir.

Hep aynı şeyi yemek bıkkınlık veriyorsa armut ufak ufak doğranıp ceviz içi de parçalara ayrılarak diğer meyveler ile karıştırılır. Bu şekilde elde edilen meyve salatası en az 1 hafta veya 10 gün süre ile yemeye devam edilir.

Stres:Çağımızın hastalığı olan stresin birçok nedeni olabilir.Ancak beslenmenin bu sorunda çoğu zaman büyük rolü vardır. Zihin ve vücut için Karbonhidratların enerjiye çevrilmesinde B1 vitamininin rolü büyüktür.

Bu vitamin eksikliği, yorgunluğa, iştahsızlığa, sinirsel durumlara, adale ağrılarına, ellerin karıncalanmasına, depresyona ve dikkat azlığına yol açar. Bu vitamin, organlarda depo edildiği için B1 vitamini yönünden zengin besinler her gün yemelidir.Cevizin bileşiminde bu vitamin bolca bulunur.Hatta bir insanın günlük ihtiyacı olan 2 mg B1vitamini iki adet cevizde dahi fazlası ile vardır (Bk:Cevizin Besin Değeri). Yine cevizde bolce bulunan magnezyumla kalsiyum, birlikte iş birliği yaptığında stres ve depresyona karşı savaşta yardımcı olur.

Diğer yandan Cevizin doymamış yağ asitleri içinde bulunan Linoleic ve Linolenic gibi önemli yağlı asitleri bellek, uyku ve dikkat verme gibi durumlarda önemli rol oynarlar.

Felç:Ceviz ve badem bolca yenirse felce karşı iyi gelmektedir.

Siyatik:Kaynatılmış ceviz yaprağı bir tülbent arasına koyularak bacaktaki sinirlerin ağrılı hastalığı olan siyatiklere uygulanırsa rahatlatıcı etki yapar.

 

 

SOLUNUM SİSTEMİ

Öksürük:Bolca ceviz yenirse müzmin öksürüğü keser.Ceviz yaprağı kaynatılıp suyu şekerli olarak içilirse öksürüğe iyi gelir.

Bademcik:Yeşil ceviz kabuğu suyu, mersin yaprağı, pelit, somak, kiniş suyu ve ayva yaprağı birlikte kaynatıldıktan sonra suyu süsülür ve bu su ile gargara yapılıp geride kalan lapa boğaza salınacak olursa bademciklerdeki şişliklere iyi gelir.

Boğaz:Yukarıdaki karışımın suyu ve lapası boğaza iyi gelir.Cevizden çıkarılan yağ boğaz ağrısının tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır.

Anjin:40 gr kuru yaprak 1 litre suda 15 dakika kaynatılır ve sürülür.Elde edilen sıvı ile günde 3 defa gargara yapılırsa anjine iyi gelir.

Nefes borusu ve göğüs: Ceviz bolca yenirse nefes borusu ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Balgam:6 gr ceviz içi, 6 gr marul tohumu, 6 gr turp tohumu,6 gr maydanoz tohumu, 6 gr çörek otu ile 3 gr karanfil, 3 gr ham nohut ve 15 gr bal karıştırıldıktan sonra kaynatılıp köpüğü atılır.Sabah akşam devamlı olarak 2 kahve kaşığı bu bileşikten yenirse balgamı keseceği kaydedilmektedir.

Verem:Cevizin bileşiminde bulunan bol miktardaki fosfor, kalsiyum, demir, protein, yağ ve vitaminler vücudu vereme karşı korur.

Ceviz, badem, tereyağı, bal ve suda pişmiş incir yaprağı karıştırılarak macun yapıldıktan sonra veremli hastaya aç karnına yedirilecek olursa iyi geleceği kaydedilmektedir. 1litre kaynar suya 25 gr ceviz yaprağı konulup 15 dakika dinlendirildikten sonra 15-20 gün müddetle çay gibi içirilirse faydası görülür.

Astım:Ceviz, dengeli beslenmede ön planda tutulursa astımı önlemede ve geçirmede faydalı olur.

ÜREME SİSTEMİ

Hamilelik:Hamile olayı arzulayan kadının rendelenmiş cevizi adet döneminden sonra yemesi halinde bu arzusuna kavuşabileceği kaydedilmektedir.

Döl yolu:Ceviz yaprağı bol taneli olduğundan haşlaması döl yolu şırıngası olarak kullanılmaktadır.

Kadınlarda Beyaz Akıntı:40 gr yaprak 1 litre suda 20 dakika kaynatılıp süzülür.Elde edilen sıvı Vücut sıcaklığında Vajinaya lavman yapılırsa faydalı olur.

Cinsel Güç:Ceviz ezmesi ve baldan oluşturulan karışımın cinsel gücü arttırdığı yüz yıllardır bilinmektedir.

Buraya kadar açıklananların dışında cevizin halk hekimliği ve sağlığındaki yeri çok daha fazladır. Burada cevizin bileşimindeki besinlerin, mineral ve vitaminlerin insan vücudunda olan faydaları, bunların olmaması halinde doğacak mahsurları tek tek açıklanamamıştır.

Buna rağmen cevizin insan sağlığı konusunda bir hayli yer tutuğu ve çok önemli bir beslenme kaynağı olduğu görülmektedir. Bu nedenle olacak ki cevizin halk bilimindeki (folklor) yeri de azımsanmayacak derecededir.

Cevizin Halk Bilimindeki (folklor) Yeri: “Ceviz diken ölür” Halk arasında yanlış anlaşılan bu sözün gerçek anlamı hiçte öyle değildir.Cevizin ömrü çok uzun olduğundan ceviz dikenin onun kadar uzun yaşayamadığı için olacak ki bu söz söylenmiştir. Eğer ceviz diken ölseydi, Cevizin çok olduğu ülkemizde nüfusumuz bu kadar artar mıydı sorusu, akla gelmektedir. Gerçi ceviz, geçmişte “kendi biten, kendi gelişen” bir ağaçtır.

İnsanlar tarafından dikilmekten ziyade sincap ve karga gibi hayvanlar sayesinde çoğalmaktaydı.Ama bu geçmişte böyle idi.Şimdi ise halkımızın çoğu ceviz dikmeye devam etmektedir. Sırf ceviz diktiği içinde ölenleri de göremiyoruz.

Ceviz, çok besleyici olan meyvesi ile ve çok değerli olan gövdesi ile insanlara sağladığı sonsuz yararlarından dolayı halk deyimlerinde, Halk türkülerinde sıkça yer almıştır.

Cevizle İlgili Halk Deyimleri:

  • Fakire katık, ustaya kütük.
  • Kırdığı ceviz bini aştı.
  • Çetin ceviz.
  • Ceviz gölgesi yavuz gölgesi, söğüt gölgesi yiğit gölgesi


Powered by MBS Ltd. & Turna Ltd., TRNHosting.