Badem Çeşitleri

Nonpareil: Kaliforniya’da mevcut çeşitlerin en iyisi olarak kabul edilir.Ağacı kuvvetli ve verimlidir.Kabuğu ince,iç badem kalitesi yüksektir.Meyvesi orta irilikte, düz yassıdır. Kaliteli ve lezzetli olması nedeniyle ticari değeri yüksektir. Kabuğu elle kırılabilir. Geç çiçeklenir. İç meyve ağırlığı 1.2 gramdır. İkiz meyve oranı %’ 4 dür. Randımanı %63 dür.Texas ile döllenir.

 

Texas: Kaliforniya’da yetiştiricilik açısından Nonpareil dan sonra gelir.Ağacı çok kuvvetli,dış şartlara dayanıklı ve verimliliği yüksektir.Meyvesi orta irilikte, kabuğu orta sertliktedir. Ağaç dikine boy alır.Geç çiçeklenir.İç meyve ağırlığı 1.6 gramdır. İkiz meyve oranı %25′dir. Randımanı% 50′dir. Nonpareil ile döllenir.

Ferragnes: Fransa orjinli bir çeşittir. Dallanma seyrektir. Çabuk meyveye yatar. Bol ve kararlı ürün verir. Kabuklar serttir. İç randıman %35-40 ‘dır. Çift badem oranı %2-3′ tür. Tozlayıcısı Cristomorto’dur.

Diğer Badem Çeşitlerimiz:

Genco: Ağacı kuvvetli büyür.Geçici bir çeşittir.Tozlayıcıları; Ferrastas, Tuono, Teksas’tır.Randımanı %35 olup, çift badem oranı %0-3,verimliliği gayet iyidir.

Peerles: Nonpariel için iyi bir dölleyici olarak kullanılmaktadır.Kabuk ince olup ticari değeri yüksek olan bir çeşittir.Ağaçları orta iriliktedir.Kendine döllenen bir çeşit olmayıp mutlaka dölleyici bir çeşit kullanmak gerekmektedir.Randımanı %48-52 civarındadır.İç badem kalitesi orta, çift badem oranı %8-10′dur.Erken çiçeklenir.Tozlayıcıları; Mercona ve Teksas’tır.

Yaltinksi: Geç çiçek açması ve ikiz meyve verme özelliği ile tanınır.Tozlayıcıları Ferragnes ve Primosrki’dir.Meyve iç randımanı %53, ikizlik oranı %10 dolayındadır.

Picantili: Kuvvetli ağaçlar oluşturur.Geçiçi bir çeşittir.Yabancı tozlanma ister.Tozlayıcıları Ferraduel, Ferrastar, Genco’dur.Randımanı %46′dır.Verimliliği ortadır.

Carmel: Nonpareil’den hemen sonra çiçeklenir.Meyve iç randımanı %60 olup ikiz iç yapmaz.Meyvenin olgunlaşması Teksas’la hemen hemen aynıdır.Ağaçlar çoğunlukla dikine gelişme eğilimindedir.Meyvelerin soğuk zararına dayanımı iyidir.Meyvelerin yapısı geniş ve uzun olup ABD’de Nonpareil’den sonra en fazla yetiştiriciliği yapılan çeşit olup, mevcut plantasyonlar haricinde yeni kurulan bahçelerde ağırlıklı Carmel çeşidi kullanılmaktadır.


Powered by MBS Ltd. & Turna Ltd., TRNHosting.